Dvě neschopenky po sobě: Co s tím?

Dvě Neschopenky Po Sobě

Dvě neschopenky: Kdy nastává problém?

Mít dvě neschopenky po sobě může v některých případech představovat problém. Zaměstnavatelé v České republice obecně nemají rádi, když zaměstnanci často krátce po sobě stonají. Může to u nich vzbudit pochybnosti o důvěryhodnosti nemoci. Zákoník práce nestanovuje žádnou konkrétní lhůtu, po které by zaměstnanec nemohl znovu nastoupit na neschopenku. Nicméně, pokud by se situace s častými krátkodobými neschopenkami opakovala, může to vést k problémům. Zaměstnavatel může ztratit důvěru v zaměstnance a začít zvažovat jeho výpověď. V extrémních případech by opakované neschopenky mohly být i důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru, a to z důvodu porušování pracovní kázně. Je proto důležité brát situaci s neschopenkami vážně a v případě opakujících se zdravotních problémů se poradit s lékařem o možnostech dlouhodobější léčby.

Zákoník práce a navazující neschopenky

V případě navazujících pracovních neschopností, tedy situace, kdy na jednu nemocenskou nastoupí ihned druhá, se může zdát situace z pohledu Zákoníku práce komplikovaná. Je důležité si uvědomit, že i když se jedná o dvě neschopenky, z pohledu zaměstnavatele i některých zákonných ustanovení se na ně může nahlížet jako na jedinou souvislou absenci.

Zaměstnanec má povinnost informovat zaměstnavatele o vzniku pracovní neschopnosti a její předpokládané délce bez zbytečného odkladu. To platí i v případě navazujících neschopností. Zaměstnavatel by měl být informován o každé jednotlivé neschopence zvlášť a o jejím důvodu.

V případě pochybností o oprávněnosti opakovaných neschopností má zaměstnavatel právo požadovat lékařské vyjádření od ošetřujícího lékaře. Zaměstnanec je povinen tomuto vyšetření se podrobit. V opačném případě mu hrozí sankce, v krajním případě i výpověď z pracovního poměru.

Důležité je zmínit, že nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele se odvíjí od délky trvání pracovní neschopnosti, a to bez ohledu na počet jednotlivých neschopností. V případě navazujících neschopností se tedy počítá celková doba trvání absence.

Nárok na nemocenskou ve druhém případě?

V případě dvou neschopenek po sobě se nárok na nemocenskou posuzuje individuálně a poměrně složitě. Zákoník práce ani související předpisy nestanovují žádné striktní pravidlo, které by určovalo, zda v takovém případě na nemocenskou nárok máte, či nikoliv.

Zásadní roli hraje příčina pracovní neschopnosti a délka trvání obou „neschopek“. Pokud navazujete na předchozí nemoc jinou, nesouvisející, pak by s nárokem na nemocenskou neměl být problém. V případě, že se jedná o pokračování stejné nemoci či úrazu, bude záležet na posouzení lékaře a České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Důležitým faktorem je také to, zda jste mezi ukončením první a nástupem na druhou neschopenku nastoupili zpět do práce. Pokud ano, i když jen na jeden den, je pravděpodobnější, že vám ČSSZ nemocenskou v plné výši uzná.

Vždy je vhodné se v případě nejasností obrátit přímo na ČSSZ a situaci s nimi konzultovat. Poskytnou vám přesné informace a pomohou vám se v dané situaci zorientovat.

Omezení délky nemocenské dávky

V případě dvou neschopenek po sobě je důležité si uvědomit možné omezení délky nemocenské dávky. Pokud na sebe navazují dvě pracovní neschopnosti pro stejné onemocnění nebo úraz, posuzují se jako jedna souvislá. To znamená, že se sčítají a celková délka čerpání dávky je omezena 380 kalendářními dny. V případě, že druhá neschopenka souvisí s jinou nemocí nebo úrazem, považují se za dvě samostatné. V takovém případě máte na nemocenskou nárok znovu, a to ode dne následujícího po dni ukončení předchozí neschopnosti.

Je však důležité si ověřit, zda druhá neschopenka nespadá do tzv. ochranné lhůty. Ochranná lhůta činí 6 týdnů od skončení předchozí neschopnosti. Pokud v této době nastoupíte do práce a následně onemocníte stejnou nemocí, pro kterou jste byli v pracovní neschopnosti předtím, bude se nová neschopenka posuzovat jako pokračování té předchozí. V takovém případě by se vám mohla stát, že dosáhnete maximální délky čerpání nemocenské dávky (380 dní) a nebudete mít nárok na další dávky.

V případě pochybností je vždy vhodné se obrátit na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, která vám poskytne bližší informace a pomůže vám zorientovat se v dané problematice.

Rizika pro zaměstnance a zaměstnavatele

Situace, kdy zaměstnanec nastoupí dočasnou pracovní neschopnost bezprostředně po skončení té předchozí, s sebou nese určitá rizika jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Pro zaměstnance to může znamenat snížení příjmu, jelikož náhrada mzdy během prvních 14 dnů nemoci nepřísluší a vyplácí ji zaměstnavatel pouze v případě, že mu to ukládá kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis. Dalším rizikem pro zaměstnance může být i ztráta zaměstnání, a to v případě, že zaměstnavatel vyhodnotí častou pracovní neschopnost jako porušení pracovní kázně. Pro zaměstnavatele pak opakovaná krátkodobá pracovní neschopnost představuje především organizační a finanční zátěž. Zaměstnavatel musí hledat za nepřítomného zaměstnance náhradu, což s sebou nese dodatečné náklady a může to narušit chod firmy. V případě dlouhodobějších zdravotních komplikací pak zaměstnavatel nese náklady na nemocenské dávky. Je proto v zájmu obou stran, aby se snažily předcházet vzniku a opakování zdravotních potíží, a to například dodržováním zásad zdravého životního stylu, bezpečnosti práce a ergonomie na pracovišti.

dvě neschopenky po sobě

Komunikace s lékařem a zaměstnavatelem

Otevřená a upřímná komunikace s lékařem je v případě dvou neschopenek po sobě naprosto klíčová. Lékaři potřebují znát všechny detaily o vašem zdravotním stavu, aby mohli správně posoudit vaši pracovní schopnost. Nebojte se jim sdělit veškeré své obavy a pocity ohledně vašeho zdraví a návratu do práce. Zároveň se aktivně ptejte na svůj zdravotní stav, léčbu a prognózu. Čím více informací budete mít, tím lépe se budete moci orientovat ve své situaci.

Stejně důležitá je i komunikace se zaměstnavatelem. Informujte ho o prodloužení vaší pracovní neschopnosti co nejdříve. Snažte se s ním najít společnou řeč a kompromis, který bude vyhovovat oběma stranám. Pokud je to možné, zkuste se se zaměstnavatelem domluvit na postupném návratu do práce, například formou zkráceného úvazku. To vám pomůže lépe se adaptovat na pracovní prostředí a zároveň dá vašemu tělu čas na úplné zotavení. Pamatujte, že otevřená a upřímná komunikace je základním předpokladem pro úspěšné zvládnutí situace s dvěma neschopenkami po sobě.

Možnosti řešení a prevence

V případě opakovaných neschopenek je klíčové identifikovat a řešit jejich příčiny. Pokud se jedná o zdravotní problémy, je nezbytná úzká spolupráce s lékařem a dodržování léčebného plánu. Zaměstnanec by měl aktivně komunikovat se svým zaměstnavatelem a informovat ho o svém zdravotním stavu a předpokládané délce absence.

Vlastnost Dvě neschopenky po sobě Jedna neschopenka
Nárok na nemocenskou od prvního dne nemoci Ne Ano (většinou, záleží na zaměstnavateli)
Vliv na výpočet nemocenské Ano, obě neschopenky se sčítají pro výpočet délky trvání nemoci Ne, počítá se pouze délka trvání jedné neschopenky

Důležité je také zvážit, zda pracovní prostředí nebo náplň práce nepřispívají k opakovaným zdravotním potížím. V takovém případě je vhodné hledat řešení ve spolupráci s nadřízeným, například úpravu pracovního režimu, ergonomická opatření nebo změnu pracovní pozice.

Prevence hraje v případě opakovaných neschopenek zásadní roli. Zaměstnanci by se měli zaměřit na zdravý životní styl, dostatek pohybu, vyváženou stravu a dostatek spánku. Důležité je také dbát na duševní hygienu a naučit se zvládat stres. Zaměstnavatelé mohou přispět k prevenci vytvářením zdravého pracovního prostředí, podporou zdravého životního stylu zaměstnanců a včasným řešením případných problémů na pracovišti.

Dlouhodobá nemoc a invalidní důchod

Pokud na sebe navazují dvě neschopenky, ať už z důvodu stejné nebo odlišné diagnózy, vyvstává otázka dlouhodobé nemoci a případného nároku na invalidní důchod. Pro přiznání invalidního důchodu je klíčové, zda nemoc či úraz zapříčinily pokles pracovní schopnosti a v jaké míře. Samotné trvání pracovní neschopnosti, tedy ani dvou neschopenek po sobě, automaticky nezakládá nárok na invalidní důchod.

Důležité je posouzení zdravotního stavu lékařem České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Ten na základě lékařských zpráv a vlastního šetření určí, zda a v jaké míře je vaše schopnost pracovat omezena. Rozlišují se tři stupně invalidity:

První stupeň: pokles pracovní schopnosti o 35 % až 49 %

Druhý stupeň: pokles pracovní schopnosti o 50 % až 69 %

Třetí stupeň: pokles pracovní schopnosti o 70 % a více

Nárok na invalidní důchod vzniká až od přiznání druhého stupně invalidity. V případě přiznání invalidity prvního stupně nárok na důchod nevzniká, ale můžete se ucházet o podporu v nezaměstnanosti, rekvalifikaci nebo jinou pomoc od Úřadu práce.

Užitečné kontakty a informace

V případě, že se ocitnete v situaci s dvěma neschopenkami po sobě, je důležité znát svá práva a povinnosti. Pro bližší informace a pomoc se můžete obrátit na níže uvedené instituce:

Vaše zdravotní pojišťovna: Poskytne vám informace o výši a délce trvání nemocenské v případě dvou neschopenek po sobě. Kontaktujte je co nejdříve, abyste si ověřili postup a předešli případným komplikacím.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ): Věnuje se záležitostem souvisejícím s nemocenským pojištěním. Můžete se na ně obrátit s dotazy ohledně podmínek nároku na nemocenskou, výpočtu dávek a dalších souvisejících témat.

Ministerstvo práce a sociálních věcí: Poskytuje obecné informace o nemocenském pojištění a pracovněprávních předpisech. Na jejich webových stránkách naleznete užitečné dokumenty a kontakty na další instituce.

dvě neschopenky po sobě

Obvodní lékař: Váš ošetřující lékař hraje klíčovou roli v celém procesu. Je zodpovědný za vystavení a ukončení neschopenky. Informujte ho o všech vašich zdravotních potížích a předchozích neschopnostech.

Pamatujte, že včasná komunikace s relevantními institucemi a dodržování stanovených postupů je klíčové pro hladký průběh vašeho případu a zajištění vašich práv.

Publikováno: 27. 11. 2024

Kategorie: Zdraví